Karabaş Balı Nedir?

2018-02-06 14:20:06 0 By: John Times Read: 410


Karabaş otunun açmış oldukları çiçeklerinden toplanan nektarların bal arıları tarafından kovana getirilerek işlenmesi sonucunda ortaya çıkmış olan oldukça doğal ve saf ürüne organik karabaş balı ismi verilmektedir. Karabaş otu şekil itibari ile çalıya benzemektedir. Bitkinin alt kısmı odunsu ve oldukça fazla yıllı otsu bir bitkidir. Karabaş otunun boyu en fazla bir metreye kadar ulaşabilecek sınıra sahiptir. Bu ballı bitki genel olarak nisan ayının başlarında açmaya başlar ve mayıs- haziran ayına kadar çiçekte kalma dönemine kadar devam etmektedir. Bu bitkinin özlerinden elde edilmiş olan organik karabaş balı tüketimi oldukça yaygın olan ve kıymetli bir arı ürünüdür. Renk olarak koyu renkli ballar kategorisinde yer alan bu organik ürün nisan ve mayıs ayında yağan yağmurlara göre verimi etkilenen ve değişim gösteren bir üründür. Her yıl yağmış ya da yağacak olan yağmura göre hasat edilecek olan bu organik ürünün piyasa da bulunması çok da kolay değildir. Nadir bulunan organik karabaş balının kendisine hoş bir kokusu bulunmaktadır. Sağlık açısından da bakıldığında oldukça yararlı ve pek çok yararlı bitkinin bulunduğu alternatif tıp için adeta bir göz bebeğidir. Ülkemiz karabaş otu için uygun bir iklime sahip bir coğrafyadır. Buna kıyasla Avrupa’da yaşayan insanların daha fazla değer vermiş oldukları bir bal çeşididir. Ülkemizde de bu balın üretim yerleri çok nadir olduğundan maalesef başka ülkelerden temin edilme yoluna da gidilmektedir.

Comments

Write Comment

        1976 Yılından günümüze , arı ürünleri üretiminde uzmanlaşmış ve sektörde öncü pozisyonda bulunan firmamız ile sizlere başta sıvı propolis 
olmak üzere, polen , arı sütü , arı sütü karışımı, propolisin farklı şekillerde tüketilecek olan formları ve doğal sabunlar gibi tamamı firmamız tarafından üretilen ürünlerimiz ile hizmet vermekteyiz.

text_heading