İSMİNİ YÖRESEL YERLERDEN ALAN BALLAR

2018-01-30 09:36:57 0 By: John Times Read: 391

Anzer balı yöreselimse sahip olan ballara örnek gösterilebilir. Rize ilinin, İkizdere ilçesinde bulunan Anzer yaylasında üretilen bu bal deniz seviyesinden oldukça yüksek bir alanda üretilmesi göze çarpmaktadır.  Neredeyse 500 kadar çiçek çeşidinin bulunduğu bu yaylanın 80-90 civarı kadar sadece Anzer yaylasına ait bitki bulunmaktadır. Bahar döneminin sonuna doğru arılar bu yaylada çiçeklerden polen toplamaya başlar yaz mevsiminin sonlarına doğru yani Ağustos sonu gibi üretilen bal kovanlardan toplanır. Nadir bir bal olduğu için fiyatı da çok yüksektir. Yılda ortalama 500 kilo üretilir. Normal bir arı kovanı, Anzer balı çıkan kovandan 25 kat daha fazla bal çıkar. Bu yüzden kilosu 750 Tl ile 1000 Tl arasında değişmektedir. Uzmanlara göre faydası saymakla bitmeyen bu balın en bilinen özellikleri ; cilt lekelerine iyi gelir, bademcik iltihabı ve bağırsak iltihabına iyi gelir ağız yaralarını geçirir, ameliyat yaralarına iyi gelir aynı zamanda ağrı ve sancıları hafifletir. Damar sertliğine ve damar tıkanıklığına iyi gelir, kanı temizler, kemikleri güçlendirir, saç dökülmesine iyi gelir. Birçok akciğer hastalığı ve sinir sistemi için çok iyi bir besindir. Cilt sorunlarından olan saç dökülmesi ve sedef hastalığına da iyi gelmesiyle bilinir. Üretim biçimi ve faydaları bakımından çok özel bir baldır. Tek bir kaşığı bile adeta şifa hazinesidir. Organik balların içinde en değerlilerinden biridir. Lezzeti de bir o kadar güzeldir.

Comments

Write Comment

        1976 Yılından günümüze , arı ürünleri üretiminde uzmanlaşmış ve sektörde öncü pozisyonda bulunan firmamız ile sizlere başta sıvı propolis 
olmak üzere, polen , arı sütü , arı sütü karışımı, propolisin farklı şekillerde tüketilecek olan formları ve doğal sabunlar gibi tamamı firmamız tarafından üretilen ürünlerimiz ile hizmet vermekteyiz.

text_heading