Bal Arısı

2018-01-09 10:53:49 0 By: John Times Read: 380

Bal Arısı hastalıkları tabiat üzerinde pek çok mikro organizma varlığını devam ettirmektedir. Ancak bu mevcud mikro organizmaların sadece ufak bir bölümü insan ve hayvanlar üzerinde hastalık oluşturabilme potansiyeline sahiptir. Bu hastalık oluşturma ihtimali olan mikro organizmalara da patojenik faktörler olarak tarif getirilmektedir. Mikrop olarak tanımlanan arlıkların büyük bir kısmı infeksiyona sebep olmadığı bilinmektedir. Mikroplardan hastalığa sebep olmayanlar ise apatojenik olarak tanımlanmaktadır. Hastalık olarak vücutlarında var olan bir canlı türü de organik balın üreticisi olan bal arılarıdır.  Hastalık sebebi olmayan mikro organizmalar arı kolonilerinin direnç seviyesini düşürerek ve bazı çok karşılaşılmayan olayları tekrarlayarak hastalık oluşturma ihtimalini ortaya koyabilmektedir. Bu tip mikro organizmalara da fırsatçı mikro organizmalar ismi verilmektedir. Bu hastalık yapmayan olarak görünüp hastalığa sebep olan mikro organizmalara örnek olarak da Avrupa yavru çürüğü ve S. Pluton gösterilebilmektedir. Dünya üzerinde bütün canlıların vücuduna bu organizmalar zarar verdiği benzer biçimde bal arılarına da oldukça zararı olandır. Bu hastalıklardan etkilenen arıların bir grubu larva iken bir grubu da ergin arılardır. Her arı hastalığı koloninin tümünü etkileyerek ilk bahar mevsiminde gelişimini tamamlaması ve sağlaması açısından bir engel teşkil etmektedir. Örnek olarak bu hastalıklar yaşlı arıların ömürlerinin uzunluğunu negatif yönde etkilemektedir. Bu hastalıklardan bir tanesi de Nosema hastalığıdır. Arıcıların bu hastalıkları iyice tespit edilmeli ve mücadelesi sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu hastalıklar arının ve koloninin biyolojik bütünlüğünü bozmaktadır.

Comments

Write Comment

        1976 Yılından günümüze , arı ürünleri üretiminde uzmanlaşmış ve sektörde öncü pozisyonda bulunan firmamız ile sizlere başta sıvı propolis 
olmak üzere, polen , arı sütü , arı sütü karışımı, propolisin farklı şekillerde tüketilecek olan formları ve doğal sabunlar gibi tamamı firmamız tarafından üretilen ürünlerimiz ile hizmet vermekteyiz.

text_heading